Ήττα από Αρμάνι και κίνδυνος για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός δεν "έχτισε" στην εξαιρετική εκκίνηση απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και δίχως τον τραυματία Βασίλη Σπανούλη γνώρισε εντός έδρας ήττα από τους Ιταλούς με 88-86 για την 9η αγωνιστική του 5ου ομίλου στο τοπ 16 της Euroleague, με συνέπεια να τίθεται σε κίνδυνο ακόμα κι η πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εκκίνηση στο παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν με 10-0, καθορίζοντας τον ρυθμό του αγώνα. Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφιο επίπεδο σε όλο το 1ο δεκάλεπτο, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο δεκάλεπτο και πρωτεργάτες τους Κιθ Λάνγκφορντ και Γκάνι Λαβάλ, έφτασαν στην ισοφάριση 35-35. Το ημίχρονο τελείωσε με πολύ υψηλό σκορ (47-50) χάρη στον πολύ γρήγορο ρυθμό της συνάντησης και τα τρίποντα των Ιταλών.

Το προβάδισμα εναλλασσόταν διαρκώς στην 3η περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να "χτίζουν" μία διαφορά 8 πόντων (71-63) όταν οι πρωταθλητές Ευρώπης έπαθαν μπλακ άουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα της 3ης περιόδου και στα πρώτα της 4ης.

Η αστοχία στις βολές κόστισε στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, όπως επίσης τα 4 φάουλ με τα οποία φορτώθηκαν οι Βαγγέλης Μάντζαρης και Μπράιαν Ντάνστον. Ο Αμερικανός φόργουορντ έπαιξε δύο καταπληκτικές άμυνες και σε συνδυασμό με τα καλάθια του Στράτου Περπέρογλου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει μπροστά με 81-80, ωστόσο ένα δύσκολο τρίποντο του Λάνγκφορντ έβαλε "ταφόπλακα" στα όνειρα νίκης των "ερυθρολεύκων".

Η δεύτερη ήττα από τους Ιταλούς ουσιαστικά στερεί το όνειρο της 2ης θέσης για τους πρωταθλητές Ευρώπης, που πλέον ταξιδεύουν στη Βαρκελόνη με κίνδυνο ακόμα και για την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 47-50, 63-65, 86-88

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Σερμαντίνι 9, Ντάνστον 11, Περπέρογλου 22 (2), Σλούκας 13 (1), Κόλινς, Πρίντεζης 16 (9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7 (1)

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τζεντίλε, Τσερέλα 3, Μέλι 2, Χάκετ 9(2), Κανγκούρ 7(1), Λάνγκφορντ 20 (3), Σάμιουελς 9, Ουάλας 8, Λαουάλ 13 (8 ριμπάουντ), Μος 6(2), Τζέρελς 11(3)