Ο Μπαράλες "σκότωσε" τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο

Ο Αστέρας Τρίπολης έκανε την έκπληξη με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά από τον Χερόνιμο Μπαράλες και απέσπασε ισοπαλία 2-2 μέσα στο κεκλεισμένων των θυρών "Απόστολος Νικολαΐδης" με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό για την 30ή αγωνιστική της Super League.

Οι "πράσινοι" μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον μόνιμο σκόρερ τους και στη φετινή σεζόν, Μάρκους Μπεργκ.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές τελικές προσπάθειες στο 1ο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν πλην εκείνης του Σουηδού φορ στο 45' που κατέληξε κι αυτή στα δίχτυα του Κώστα Θεοδωρόπουλου.

Τα προβλήματα στην άμυνα, όμως, είχαν διαφανεί για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου και αποκαλύφθηκαν πλήρως στο 2ο μέρος, όταν οι Αρκάδες έψαξαν την απάντηση.

Αρχικά ο Γιάννης Γιαννιώτας είχε σουτ στο δοκάρι και στο 68' ο Μπαράλες έπιασε κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού, μειώνοντας σε 2-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αργεντινός επιθετικός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γκόρντον Σίλντενφελντ, ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε.

Ο τεχνικός του "τριφυλλιού" έβγαλε εκτός αγώνα τον Μπεργκ αμέσως μετά από το 2-2 και έβαλε τον Νίκο Καρέλη, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε ξανά. Αντιθέτως, ο Μπαράλες είχε νέα καλή κεφαλιά στο 84', την οποία απέκρουσε ο Λουκ Στιλ, στερώντας του την ευκαιρία να κάνει χατ τρικ.