Η βαθμολογία και τα ευρωπαϊκά "εισιτήρια" των πλέι οφ

Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ θα αρχίσουν τη μάχη του "εισιτηρίου" για το Champions League μέσω των πλέι οφ με 2 βαθμούς στη φαρέτρα τους σε αντίθεση με τον Αστέρα Τρίπολης που θα αρχίσει με έναν πόντο και τον Ατρόμητο που αρχίζει από το μηδέν.

Η τελευταία αγωνιστική της Super League δεν άλλαξε τα δεδομένα, όσον αφορά τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα και επικράτησε με 3-1 στο "Απόστολος Νικολαΐδης". Ο Βίκτωρ Κλωναρίδης άνοιξε το σκορ στο 4' για τους "πράσινους", ο Μπράνα Ίλιτς ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό, ωστόσο από εκεί και πέρα το παιχνίδι βρισκόταν στον έλεγχο των γηπεδούχων.

Στο 50' ο Νίκος Καρέλης μετουσίωσε μία από τις ευκαιρίες του Παναθηναϊκού σε γκολ και 10 λεπτά αργότερα ο Τάσος Λαγός διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ο ΠΑΟΚ, από την πλευρά του, δεν κατάφερε να πάρει το "τρίποντο" στη Νέα Σμύρνη (0-0) απέναντι σε έναν μαχητικό Πανιώνιο που έπαιζε για την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι "κυανέρυθροι", μάλιστα, είχαν κάποιες καλές στιγμές στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο στο 2ο μέρος ο "δικέφαλος του βορρά" ανέβασε στροφές και έκλεισε τους γηπεδούχους στα καρέ τους, αλλά δίχως επιτυχία στην αναζήτηση του γκολ.

Ακόμα και η νίκη, πάντως, δεν θα είχε κάποιο αποτέλεσμα για τον ΠΑΟΚ. Αντιθέτως, η ομάδα που θα μπορούσε να αυξήσει τους αρχικούς βαθμούς του στα πλέι οφ ήταν ο Παναθηναϊκός, σε περίπτωση που έχανε ο Ατρόμητος στη Μυτιλήνη. Η Καλλονή ήθελε βαθμούς για την παραμονή της στην κατηγορία και προηγήθηκε με τον Χρήστο Μίνγκα στο 1ο ημίχρονο. Ο Θανάσης Παπάζογλου ισοφάρισε σε 1-1 στο 2ο μέρος, όμως, και χάλασε το...χατίρι του "τριφυλλιού", που θα άρχιζε τα πλέι οφ με 3 βαθμούς.

Ο Αστέρας Τρίπολης, από την πλευρά του, δεν θα άλλαζε πολλά πράγματα ό,τι αποτέλεσμα κι αν έφερνε με αντίπαλο την αδιάφορη Κέρκυρα. Παρ' όλα αυτά, έκανε το καθήκον του, νίκησε με 2-0 και μπαίνει στα πλέι οφ με έναν πόντο.

Τα ευρωπαϊκά "εισιτήρια" των πλέι οφ

Η κλήρωση των 6 αγωνιστικών των πλέι οφ θα διεξαχθεί την Τρίτη. Ο νικητής θα κερδίσει "εισιτήριο" για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Από εκεί και πέρα, τα "εισιτήρια" του Europa League θα κριθούν ανάλογα με τον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας. Εάν ο Ολυμπιακός κατακτήσει το τρόπαιο, τότε ο 2ος των πλέι οφ θα αγωνιστεί στους ομίλους του Europa League, ο 3ος στον 3ο προκριματικό του θεσμού και ο 4ος στον 2ο προκριματικό, με συνέπεια όλες οι ομάδες των πλέι οφ να αγωνιστούν στην Ευρώπη.

Εάν η Ξάνθη στεφθεί Κυπελλούχος Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία της, θα ανταμειφθεί με "εισιτήριο" για τους ομίλους του Europa League και ο 2ος των πλέι οφ θα βρεθεί στον 3ο προκριματικό γύρο, ο 3ος των πλέι οφ θα βρεθεί στον 2ο προκριματικό και ο 4ος δεν θα αγωνιστεί στην Ευρώπη.