Στο... ρελαντί η Εθνική, 79-68 τη Γεωργία

Σαφώς ανώτερη από τη Γεωργία, η εθνική επικράτησε 79-68 για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου (Ζάγκρεμπ) στο Ευρωμπάσκετ και μετά το "3 στα 3" εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στη φάση των "16" ("νοκ άουτ" χιαστί).

Την Τετάρτη στις 16:00, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη έχουν τη δυνατότητα να "σφραγίσουν" και την 1η θέση του ομίλου, με νίκη επί της Σλοβενίας. Αυτή ήταν η 3η ήττα της Γεωργίας (μόνη χωρίς νίκη στο γκρουπ) που καλείται να αντιδράσει στα δύο επόμενα παιχνίδια για να αποφύγει έναν πρόωρο αποκλεισμό.

Στα του αγώνα, θεωρητικά η ελληνική ομάδα ήταν το φαβορί, το έδειξε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά τα σουτ τριών πόντων ήταν αυτά που δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. To 8-5 (3’), έγινε 10-23 (9’) με τον Φώτη Κατσικάρη να έχει ξεκινήσει από νωρίς τις αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα.

Ο Νίκος Ζήσης ήταν σαν να δίνει το σύνθημα με μια... σειρά εύστοχων προσπαθειών. Όποια άμυνα κι αν δοκίμασε ο προπονητής της Γεωργίας, Ιγκόρ Κοκόσκοφ, δεν έφερε αποτέλεσμα με την καλή άμυνα να δίνει το δικαίωμα στο εύκολο καλάθι και την ευστοχία από τα 6μ75 να "εκνευρίζει" τους αντιπάλους. Η Ελλάδα μέτρησε με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου 9/12 τρίποντα (75%) με τον Νικ Καλάθη να μετρά 4/5 και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο 2/3. Είχε επίσης 15 πόντου από λάθη των αντιπάλων, 20 πόντους από τον πάγκο και 16 ασίστ!

Η εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου δεν είχε καμία σχέση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου. Η Ελλάδα έφτασε στο +29 (22-51) με την έναρξη του δευτέρου μισού, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ένα 8-0 από τη Γεωργία (30-51, 23’32’’) ήταν μόνο η αρχή ως το επιμέρους 26-10 που έκαναν οι αντίπαλοί μας στο διάστημα αυτό με καλύτερη άμυνα, κερδίζοντας φάουλ και ευστοχώντας σε μεγαλύτερο ποσοστό. Οι Γεωργιανοί πλησίασαν ακόμη περισσότερο με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (50-61, 31’).

Καϊμακόγλου με σουτ τριών πόντων και Αντετοκούνμπο με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα αύξησαν την απόσταση ως το +15 (51-66, 32’10’’) με τον Σλούκα να στέλνει στο +18 (52-70, 34’). Η διαφορά έπεσε και πάλι χωρίς όμως η Ελλάδα να απειληθεί ως το τελικό 68-79, που την οδήγησε στο 3/3 στο Ευρωμπάσκετ. Αύριο στις 16.00 (ANT1/OTEΤV) η αναμέτρηση με τη Σλοβενία.

Διαιτητές: Χιμένεθ (Ισπανία), Σίλβα (Πορτογαλία), Γιλμάζ (Τουρκία)

Δεκάλεπτα: 15-25, 22-50, 48-61, 68-79

Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Μετρεβέλι, Πατσούλια 4, Τσιντσάντζε 5, Σερμαντίνι 9, Σανάντζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11, Πατσάτσια, Σανικίντζε 10, Μπουριανάντζε 3, Σενγκέλια 20, Λεζάβα

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4 (5ρ), Ζήσης 11, Σπανούλης 2, Καλάθης 19 (8 α), Περπέρογλου, Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8, Κουφός 12, Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12