Βαριά ήττα για την Ελλάδα, 1-4 στην Κροατία

Η Εθνική Ελλάδας παρουσιάστηκε κατώτερη των α;παιτήσεων και γνώρισε συντριβή με 1-4 στο Ζάγκρεμπ απέναντι στην Κροατία, στον πρώτο αγώνα μπαράζ του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος το ελληνικό γκολ, την Κυριακή η ρεβάνς στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Η εικόνα του αγώνα

Ο Μίχαελ Σκίμπε επιχείρησε να φυλάξει τα νώτα του και παρέταξε την Εθνική ομάδα με πέντε στην άμυνα, απόντος του Κώστα Μανωλά. Τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο πλαισίωσαν οι Κυριάκος Παπαδόπουλος και Γιώργος Τζαβέλλας, με τον Γιώργο Μανιάτη δεξί μπακ χαφ και τον Κώστα Σταφυλίδη αριστερά.

Μόνο που οι Κροάτες, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τον βασικό φορ τους, Μάριο Μάντζουκιτς, αποδείχθηκαν αντάξιοι της φήμης τους και από τα πρώτα λεπτά πήραν την κυριαρχία στον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν με τρία κόρνερ στα πρώτα πέντε λεπτά και στο 11' ήρθε η καταστροφή. Ο Ορέστης Καρνέζης έκανε λάθος κοντρόλ σε πίσω πάσα, ο Νίκολα Κάλινιτς τον πρόλαβε, ανατράπηκε και ο Λούκα Μόντριτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-0.

Προτού συνέλθει η ελληνική ομάδα, οι Κροάτες είχαν μία ευκαιρία με τον Ίβαν Πέρισιτς και ένα δεύτερο γκολ, στο 19', με τακουνάκι του Κάλινιτς.

Ο Σκίμπε είχε αλλάξει το σύστημα σε 4-4-1-1 και στο 29' η Ελλάδα είχε μεγάλη ευκαιρία, με τον Κώστα Μήτρογλου να γυρίζει αρχικά χωρίς να ακολουθεί κανείς και στη συνέχεια, όταν πήγε να τον τροφοδοτήσει ο Ζέκα, δεν πρόλαβε να πάει στην μπάλα. Από το κόρνερ που κέρδισαν οι διεθνείς, όμως, ο Παπασταθόπουλος έπιασε την κεφαλιά και μείωσε σε 2-1.

Η ευκαιρία δόθηκε, δεν την άδραξε κανείς. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Πέρισιτς μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα από δεξιά. Παρά το 3-1, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, με την ελληνική ομάδα να μην μπορεί να κάνει ούτε επίθεση.

Μάλιστα, στο 44' ο Καρνέζης πραγματοποίησε απίθανη διπλή επέμβαση στα σουτ των Αντρέι Κράμαριτς και Κάλινιτς, κρατώντας την απόσταση στα δύο γκολ.

Ο Σκίμπε έριξε στον αγώνα τον Παναγιώτη Ρέτσο αντί του Μανιάτη στα δεξιά στην ανάπαυλα, όμως στο 49' ο Κράμαριτς από κοντά μετά από λάθος του Κώστα Σταφυλίδη έκανε το 4-1.

Η κατήφεια ήταν εμφανής στις τάξεις της ελληνικής ομάδας, η οποία δεν μπορούσε να αντιδράσει. Η Κροατία συνέχιζε να χάνει ευκαιρίες, με τον Σκίμπε να κάνει αλλαγή λόγω... ανάγκης, αφού στο 62' τραυματίστηκε ο Ανδρέας Σάμαρης (στη θέση του ο Παναγιώτης Ταχτσίδης).

Ο Μόντριτς δημιουργούσε, οι Πέρισιτς και Κράμαριτς εκτελούσαν, αλλά δεν υπήρχε η ίδια ευστοχία με το 1ο ημίχρονο στους γηπεδούχους. Η τελευταία αλλαγή του Σκίμπε ήταν ο Τάσος Μπακασέτας, αλλά οι διεθνείς εξακολουθούσαν να μην απειλούν, πλην στημένων φάσεων.

Μία κεφαλιά του Παπασταθόπουλου και μία του Μήτρογλου, όμως, πέρασαν άουτ και το μοναδικό που θα μπορούσε να αλλάξει ήταν το σκορ υπέρ των Κροατών. Στο 90', η Ελλάδα είχε την πιο καλή στιγμή της σε κεφαλιά του Μήτρογλου, αλλά ο Ντάνιελ Σούμπασιτς κράτησε το 4-1 με φανταστική επέμβαση.

Η ταυτότητα της αναμέτρησης

Γήπεδο: "Μάκσιμιρ", Ζάγκρεμπ
Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς (89' Πάσαλιτς), Μπρόζοβιτς, Κράμαριτς (82' Βλάσιτς), Πέρισιτς, Κάλινιτς (74' Ρέμπιτς)

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανιάτης (46' Ρέτσος), Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Σάμαρης (62' Ταχτσίδης), Ζέκα, Φορτούνης, Σταφυλίδης (72' Μπακασέτας), Μήτρογλου

Γκολ: 13' πέν. Μόντριτς, 19' Κάλινιτς, 34' Πέρισιτς, 49' Κράμαριτς - 30' Παπασταθόπουλος
Δοκάρι: -
Κίτρινη κάρτα: 11' Καρνέζης, 21' Ζέκα, 79' Μπακασέτας
Κόκκινη κάρτα: -

Το live της αναμέτρησης

23:39 Τέλος αγώνα

90' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ψηλά η μπάλα, ο Μήτρογλου ζυγίζει μια κεφαλιά, ο Σούμπασιτς πέφτει αριστερά, χαμηλά και κάνει φανταστική επέμβαση με δύο χέρια, ο Παπαδόπουλος γυρίζει, αλλά δεν βρίσκεται κανείς να σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία

89' Αλλαγή για την Κροατία: Ο Μόντριτς δίνει τη θέση του στον Πάσαλιτς

82' Αλλαγή για την Κροατία: Ο Κράμαριτς δίνει τη θέση του στον Βλάσιτς

79' Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα για δυνατό τάκλιν από πίσω στον Μόντριτς

76' Αλλαγή για την Κροατία: Ο Κάλινιτς δίνει τη θέση του στον Ρέμπιτς

72' Αλλαγή για την Ελλάδα: Ο Σταφυλίδης δίνει τη θέση του στον Μπακασέτα

69' Ευκαιρία για την Κροατία! Ο Μόντριτς βγάζει φανταστική κάθετη με φάλτσο στον Πέρισιτς, αυτός σουτάρει από διαγώνια θέση και αριστερά, λίγο άουτ

67' Ευκαιρία για την Κροατία! Υποδειγματική αντεπίθεση από αριστερά, η μπάλα στον Κράμαριτς δεξιά, ο οποίος δεν σουτάρει, αλλά δίνει στο πέναλτι κι από εκεί πιο πίσω, ο Πέρισιτς πιάνει ένα αδύναμο πλασέ, διώχνει μπροστά από τη γραμμή ο Παπασταθόπουλος

63' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Κάθετη στον Μήτρογλου που πάει δεξιά και τραβάει τον Σούμπασιτς, κάνει τη σέντρα, ο Παπασταθόπουλος σηκώνεται και πιάνει την κεφαλιά προ του Βίντα, αλλά η μπάλα πάει ψηλά

62' Ο Ανδρέας Σάμαρης βρίσκεται στο έδαφος με μυικό πρόβλημα, ο Παναγιώτης Ταχτσίδης παίρνει τη θέση του

56' Ευκαιρία για την Κροατία! Ο Κράμαριτς περνάει εντυπωσιακά τον Ρέτσο από αριστερά, σουτάρει, διώχνει στην κλειστή γωνία του ο Καρνέζης

Το γκολ

49' ΓΚΟΛ Η ΚΡΟΑΤΙΑ! Γέμισμα του Μόντριτς στην περιοχή, λάθος του Σταφυλίδη, ο Βρσαλκο δίνει στον Κράμαριτς που σε κενή εστία προ του Ρέτσου κάνει το 4-1

22:49 Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

22:34 Ημίχρονο στην αναμέτρηση

44' Απίστευτη διπλή επέμβαση του Καρνέζη! Ο Πέρισιτς περνάει τον Σάμαρη από αριστερά και "κόβει" στο πέναλτι για τον Κράμαριτς, αυτός γυρίζει και πιάνει ένα χαμηλό σουτ, πέφτει στη δεξιά γωνιά του και αποκρούει ο Καρνέζης, ο Κάλινιτς παίρνει το ριμπάουντ, σουτάρει, ξαναπέφτει και αποκρούει ο Καρνέζης

42' Κάθετη του Φορτούνη για τον Μήτρογλου στην περιοχή, ο Σούμπασιτς προλαβαίνει και μπλοκάρει στα πόδια του΄Ελληνα φορ

Το 3-1 των Κροατών

34' ΓΚΟΛ Η ΚΡΟΑΤΙΑ! Ο Μπρόζοβιτς δίνει δεξιά στον Βρσαλκο που είναι εντελώς μόνος του από δεξιά, βγάζει τη σέντρα στο 2ο δοκάρι και ο Πέρισιτς, επίσης αμαρκάριστος, μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1

Το γκολ

30' ΓΚΟΛ Η ΕΛΛΑΔΑ! Κόρνερ από αριστερά, ο Παπασταθόπουλος πιάνει μία επιβλητική κεφαλιά, ο Βίντα δεν μπορεί να διώξει στη γραμμή και 2-1 για την Ελλάδα

29' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Μήτρογλου παίρνει πάσα από πάσα του Φορτούνη, γυρίζει, αλλά δεν ακολουθεί κανείς. Στην άλλη πλευρά, ο Ζέκα τρέχει και κλέβει την μπάλα, ο Σούμπασιτς βγαίνει, ο μέσος της Κοπεγχάγης βγάζει παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Βίντα διώχνει προ του Μήτρογλου

Το γκολ

19' ΓΚΟΛ Η ΚΡΟΑΤΙΑ! Ο Στρίνιτς από αριστερά, ο Μανιάτης δεν μπορεί να τον κόψει, ο Κάλινιτς εντελώς μόνος του στη μικρή περιοχή, πιάνει τακουνάκι και κάνει το 2-0

17' Κόρνερ από δεξιά, πρώτη κεφαλιά του Λόβρεν, ο Πέρισιτς δεν προλαβαίνει να βάλει το πόδι του στο 2ο δοκάρι

Το πέναλτι

13' ΓΚΟΛ Η ΚΡΟΑΤΙΑ!
Ο Μόντριτς εκτελεί δεξιά, ο Καρνέζης πάει αριστερά και 1-0 για τους Κροάτες

11' ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΤΗΝ ΚΡΟΑΤΙΑ!
Ο Τζαβέλλας δίνει πίσω πάσα τον Καρνέζη, αυτός κάνει κακό κοντρόλ, ο Κάλινιτς τρέχει και προλαβαίνει την μπάλα και ο Καρνέζης κάνει πέναλτι

5'
Κόρνερ από αριστερά, οι Κροάτες πιάνουν τρία ριμπάουντ, αλλά κανείς δεν μπορεί να δώσει στην μπάλα τροχιά προς την εστία

21:45 Σέντρα στην αναμέτρηση

21:43 Ενός λεπτού σιγή για τον Γιόσιπ Βέμπερ, πρώην διεθνή Κροάτη που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 52 ετών την Τετάρτη

21:41 Αποδοκιμασίες στον ελληνικό εθνικό ύμνο

21:40 Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο

21:37 Παρ' όλα αυτά, δεν υπάρχουν έκτροπα μέχρι στιγμής

21:35 Το γήπεδο έχει γεμίσει και η ατμόσφαιρα είναι "καυτή", όπως την περίμεναν οι διεθνείς

21:30 Η Εθνική ομάδα αναμένεται να παίξει ένα 4-2-3-1, το οποίο θα μετρατρέπεται σε 5-3-2 όταν αμύνεται

21:27 Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των δύο ομάδων, που επέστρεψαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες

21:24 Στο... κολαστήριο του "Μάκσιμορ" στο Ζάγκρεμπ δεν βρίσκονται Έλληνες φίλαθλοι (τουλάχιστον όχι οργανωμένα), όπως δεν θα βρίσκονται Κροάτες στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", λόγω απαγόρευσης μετακίνησης οπαδών

21:21 Οι αναπληρωματικοί

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Λ. Κάλινιτς, Μίτροβιτς, Βλάσιτς, Νίζιτς, Ρέμπιτς, Ρογκ, Μάντζουκιτς, Μπράνταριτς, Πάσαλιτς, Λέοβατς, Πίβαριτς Ελλάδα: Ανέστης, Καπίνο, Ρέτσος, Χριστοδουλόπουλος, Διαμαντάκος, Μπακασέτας, Τοροσίδης, Κουρμπέλης, Ταχτσίδης, Γιαννιώτας, Λυκογιάννης, Οικονόμου

21:20 Όπως επιβεβαιωνόταν από χθες, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος θα έσφιγγε τα δόντια και θα αγωνιζόταν από την αρχή σε αυτό το κρίσιμο παιχνίδι. Ο αρχηγός Βασίλης Τοροσίδης δεν τα κατάφερε, με συνέπεια τη θέση του στο δεξί άκρο της άμυνας να παίρνει ο Γιάννης Μανιάτης. Ο Ανδρέας Σάμαρης θα παίξει μαζί με τον Αλέξανδρο Τζιόλη στα χαφ ως ανασταλτικοί, ενώ ο Ζέκα θα παίξει δεξιά

21:19 Ο Μάριο Μάντζουκιτς, το μεγάλο αστέρι της Κροατίας στην επίθεση, δεν θα αγωνιστεί λόγω προβλήματος στον δικέφαλο. Τη θέση του στην ενδεκάδα θα πάρει ο Νίκολα Κάλινιτς

21:17 Οι ενδεκάδες έγιναν γνωστές και από τους Έλληνες παίκτες απουσιάζει φυσικά ο Κώστας Μανωλάς, ο οποίος είναι τιμωρημένος λόγω... unfair play στο παιχνίδι με την Κύπρο, με τη FIFA να θεωρεί ότι δέχθηκε εσκεμμένα κίτρινη κάρτα για να εκτίσει ποινή στο παιχνίδι με το Γιβραλτάρ

21:15 Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του πιο κρίσιμου αγώνα της Εθνικής Ελλάδας τα τελευταία 3,5 χρόνια, το πρώτο μπαράζ με αντίπαλο την Κροατία για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2018