Ο ΟΦΗ έμεινε στη Super League με γκολ στο 95'

Σε ένα ματς που ήταν διαφήμιση του ποδοσφαίρου, σχετικά με τη διακύμανσή του και τις συγκινήσεις που προσέφερε, ο ΟΦΗ κατάφερε να... επιζήσει και να παραμείνει στη Super League, επικρατώντας με 3-2 του Πλατανιά στη ρεβάνς του μπαράζ.

Το γκολ που κράτησε τους Ηρακλειώτες στην κατηγορία ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, με τους Χανιώτες να έχουν ισοφαρίσει 4 λεπτά νωρίτερα και να έχουν... παγώσει το "Γεντί Κουλέ" με τον Παπανικολάου!

Ωστόσο, ο Άγγλος φορ του ΟΦΗ κατάφερε να γίνει ο ήρωας της βραδιάς, χαρίζοντας στην ομάδα του την παραμονή μέσω της διαδικασίας των μπαράζ (0-0 το πρώτο ματς).

Ο Γιώργος Κομίνης είχε... σερβίρει στην ομάδα του Χάιμε Βέρα το 1-0 με ένα πέναλτι που είδε μόνο αυτός αλλά ο Πλατανιάς ισοφάρισε στο 42’ με τον Τσαμούρη.

Ο Γιακουμάκης, όμως, στο 69ο λεπτό με ένα σεντερφορίσιο γκολ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και να βάλει... φωτιά ξανά στις κερκίδες για το 2-1 του ΟΦΗ.

Είχε ξεχάσει, όμως, πως έχει ήδη μία κίτρινη και στον πανηγυρισμό έβγαλε τη φανέλα του, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Πλατανιάς, ισοφάρισε σε 2-2 με τον Παπανικολάου στις καθυστερήσεις αλλά ο Ναμπί στο φινάλε πέρασε την μπάλα μέσα από το τείχος και χάρισε την σωτηρία στους Ηρακλειώτες!

Έδωσαν και την... ψυχή τους οι παίκτες του Πλατανιά, που το πίστεψαν μέχρι το φινάλε και λίγο έλειψε να κερδίσουν την επιστροφή τους στην πρώτη κατηγορία έναν μόλις χρόνο μετά τον υποβιβασμό τους αλλά ο Ναμπί τους έκοψε την χαρά.

Η ταυτότητα της αναμέτρησης

Γήπεδο: Γεντί Κουλέ
Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης
Βοηθοί: Χασάν Κούλα, Χρήστος Μπαλτάς

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Παπαζόγλου, Νάστος, Κοροβέσης, Σακόρ (58' Ναμπί), Μεγιάδο, Νέιρα, Βαζ, Φερέιρα (58' Ντίνας), Σασί (46' Γιακουμάκης)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Κόρτσαμ, Ρουσσάκης (77' Παπουτσογιαννόπουλος), Τσαμούρης, Ποζατζίδης (73' Λουκίνας), Μποσέτι, Καραγκούνης, Παπανικολάου, Νίλι, Μπιανκόνι

Γκολ: 11' πεν. Νέιρα, 69' Γιακουμάκης, 90+5' Ναμπί / 42' Τσαμούρης, 90+1' Παπανικολάου
Κίτρινες κάρτες: 35' Μεγιάδο, 52' Γιακουμάκης, 77' Νάστος, 80' Βαζ, 80' Κουτσιανικούλης, 82' Σωτηρίου / 10' Ποζατζίδης 23' Μπιανκόνι, 53' Ουές, 83' Μποσέτι
Κόκκινες κάρτες (δεύτερες κίτρινες): 71' Γιακουμάκης / 75' Μπιανκόνι