Δείγμα θετικό στην πρόβα τζενεράλε του Παναθηναϊκού, 3-0 την Ξάνθη

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 της Ξάνθης στο τελευταίο τεστ πριν από την πρεμιέρα της Super League 1 και το ματς στη Λαμία το προσεχές Σάββατο με την τοπική ομάδα.

Με τον Φεντερίκο Μακέντα να σκοράρει δις, στο 37' και στο 53', τον Δημήτρη Κολοβό να μεσολαβεί με ακόμα ένα τέρμα στο 41ο λεπτό και τον Γκαγιάς Ζαχίντ -που έβγαλε όλο το 90λεπτο για να βρει ρυθμό- να παρουσιάζει πτυχές του ταλέντου του, το "τριφύλλι" τα πήγε αρκετά καλά.

Οι Θρακιώτες γνώρισαν την πρώτη φιλική ήττα, ενώ κατέβηκαν στο ΟΑΚΑ με αρκετά αμυντικούς προσανατολισμούς.

Παναθηναϊκός (4-3-3): Διούδης (62’ Κότσαρης), Γιόχανσον (46’ Αποστολάκης), Νούνες (46’ Κολοβέτσιος), Πούγγουρας (46’ Μαυρομμάτης), Ινσούα (46’ Ζαγαρίτης), Δώνης (62’ Αλεξανδρόπουλος), Κουρμπέλης (62’ Θεοχάρης), Ζαχίντ, Χατζηθεοδωρίδης (46’ Μολό), Μακέντα (62’ Βέργος), Κολοβός (62’ Καμπετσής)

Ξάνθη (3-4-1-2): Αμπαντ, Καρασαλίδης, Μαλεζάς, Λισγάρας (46’ Ρενέλα), Μπαξεβανίδης (75’ Ντίρεσταμ), Ντουρίτσκοβιτς (70’ Ντε Λούκας), Κοβάτσεβιτς, Σόσα, Τέρκι (70’ Μπαριέντος), Στάρτζεον (61’ Ντε Αμορίμ), Φάουτσερ (54’ Τεξέιρα)