Θρίαμβος από τον Θρύλο που... κουνάει σεντόνι από τώρα!

Με συγκλονιστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε την Κράσνονταρ με 4-0 στο... καυτό "Γ. Καραϊσκάκης" και μπορεί να σκέφτεται από τώρα τους ομίλους του Champions League ενόψει της ρεβάνς στη Ρωσία την επόμενη εβδομάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ διαβασμένοι και το έδειξαν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και με ένα ξέσπασμα στην επανάληψη, όπου σε 11' σημείωσαν τρία γκολ! Ο Ραντζέλοβιτς σημείωσε δύο γκολ (78', 85') κι από ένα οι Γκερέρο (30'), Ποντένσε (89'). Στα αξιοσημείωτα το γεγονός πως για ακόμη ένα παιχνίδι (το 5ο ευρωπαϊκό του ματς) ο Ολυμπιακός δεν δέχτηκε γκολ!

Αναμφισβήτητα τη μορφή του αγώνα αποτέλεσε ο Ραντζέλοβιτς, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα 7 λεπτών, λίγη ώρα αφού είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή.

Έτσι διαμορφώθηκε το 4-0

Το σκορ άνοιξε στο 30ο λεπτό με τον Άνχελ Γκερέρο να βρίσκει δίχτυα με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με επιτυχημένη διαχείριση τα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου μέρους, παρά την κόπωση που είχε κάνει την εμφάνιση της. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να σφυροκοπούν την Κράσνονταρ. Ποντένσε και Μασούρας είχαν σημαντικές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, όμως στο 75ο λεπτό στο ματς πέρασε ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς για να αλλάξει την ισορροπία και την αναμενόμενη πιεστική ροή από πλευράς Ρώσων.

Στο 78’ και στο 86’ ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς πέτυχε δυο γκολ για να απογειώσει τους φίλους του Ολυμπιακού. Ο Σέρβος ήταν η αιχμή που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός, για να εκμεταλλευτεί τους χώρους που άφησε η Κράσνονταρ! Ο Ολυμπιακός αγκάλιασε την πρόκριση στο 89ο λεπτό, όταν ο Μπουχαλάκης μοίρασε στον Ποντένσε, ο οποίος με εκπληκτικό τσίμπημα στην μπάλα σκόραρε για το 4-0!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (86’ Καμαρά), Ποντένσε, Γ. Μασούρας (76’ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.

Κράσνονταρ (Σεργκέι Ματβέεβ): Σαφόνοφ, Ραμίρες, Φιόλουσον, Σπάιτς, Πετρόφ, Καμπόλοφ, Καμπελά (25’ Όλσον), Βιλένα, Ναμλί (58’ Σουλεϊμάνοφ), Βάντερσον, Μπεργκ (69’ Ιγκνατίεφ)