Συνέχισε τις νίκες η ΑΕΚ, 2-0 τη Λαμία

Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της απέναντι στη Λαμία, επιβλήθηκε με 2-0 και φάνηκε να ξεπερνά οριστικά το σοκ που της προκάλεσε στην αρχή της σεζόν η παρουσία του Μιγκέλ Καρντόσο στον πάγκο της.

Ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη της Ένωσης από τότε που την τεχνική ηγεσία ανέλαβε ο Νίκος Κωστένογλου. Το σκορ άνοιξε ένας... πρώην παίκτης της ΑΕΚ, ο Βασίλης Πλιάτσικας με αυτογκόλ μετά από γύρισμα του Λιβάγια στο 37΄, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε ο Όγκιεν Βράνιες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+3΄) με προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ κατέβασε ταχύτητα, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να απειλήσουν την εστία του Μπάρκα, με το 2-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του αγώνα.