Πρεμιέρα με πολλές εκπλήξεις για το εφετινό Champions League

Η Βαλένθια πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη στην πρεμιέρα του Champions League, με το 1-0 επί της Τσέλσι στο Λονδίνο, ενώ η Λειψία έκανε το «μπαμ» στο «Ντα Λουζ», επικρατώντας με 2-1 της Μπενφίκα, βάζοντας «φωτιά» με το... καλημέρα στον 7ο όμιλο, μετά και το 1-1 της Λιόν με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Με ήρωα τον Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν, η νωθρή Μπαρτσελόνα έμεινε όρθια στο «Βεστφάλεν» και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην ανώτερη κυρίως στην επανάληψη Ντόρτμουντ (0-0).

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να περάσει από την έδρα της Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 2-0 των «κόκκινων», παρά το γεγονός ότι οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Μέρτενς με πέναλτι στο 82’, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιορέντε με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 και χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σάλτσμπουργκ ήταν εντυπωσιακή απέναντι στην Γκενγκ και με πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο (!) επικρατώντας τελικά με το επιβλητικό 6-2.

Ο Νικολό Μπαρέλα έσωσε την Ίντερ από μεγάλο «κάζο» στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League. Ο Ιταλός μέσος μπήκε στο ματς στο 71΄ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να σκοράρει και να αποτρέψει την ήττα από τη Σλάβια Πράγας, που μέχρι τότε είχε το προβάδισμα με το τέρμα του Ολαγίνκα.

Σαρωτικός ο Άγιαξ επιβλήθηκε 3-0 της Λιλ και μπήκε με το... δεξί στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Την πρώτη της νίκη στους φετινούς ομίλους του Champions League πανηγύρισε μέσα στην Πορτογαλία η Λειψία, που κέρδισε την Μπενφίκα με 2-1 χάρη σε δύο γκολ του Βέρνερ, ο οποίος νίκησε δύο φορές τον «δικό μας» Οδυσσέα Βλαχοδήμο, για τον 7ο όμιλο. Σε ένα παιχνίδι το οποίο διαιτήτευσε ο συμπατριώτης μας Τάσος Σιδηρόπουλος και υπήρξε χρήση του VAR.