Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα λάθη του, 2-3 από την Μπάγερν

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την Μπάγερν Μονάχου, προηγήθηκε στο σκορ από το γκολ του Γιουσέφ ελ Αραμπί, ωστόσο πλήρωσε κάποια αμυντικά λάθη και τελικά ηττήθηκε με 2-3 στο κατάμεστο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Κάποιες στιγμές αδράνειας έδωσαν την ευκαιρία στους Βαυαρούς να σκοράρουν και να δείξουν πως δεν συγχωρούν το παραμικρό λάθος.

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, όπως και με την Τότεναμ έτσι και με τη Μπάγερν Μονάχου όχι δεν απογοητεύτηκε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ, αλλά πάλεψε μέχρι το τέλος του ματς και ανάγκασε τους Γερμανούς να κάνουν καθυστερήσεις.

Όπως και να 'χει ο Ολυμπιακός ηττήθηκε και μετά από 3 ματς στον 2ο όμιλο έμεινε με έναν βαθμό.

Η εικόνα του αγώνα

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς πήρε τον έλεγχο του ματς και έψαχνε διαδρόμους προς την εστία του Σα. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου τη μπάλα στα πόδια του και η έλλειψη ενός παίκτη που θα έκανε αυτή τη δουλειά ήταν φανερή.

Παρόλα αυτά στο 23' ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να επιτεθεί. Ο Ποντένσε έκανε μία ωραία αλλαγή παιχνιδιού για τον Μασούρα, εκείνος βρήκε τον Τσιμίκα, ο οποίος έβγαλε εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον Ελ Αραμπί που με κεφαλιά νίκησε τον Νόιερ για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός αν και δεν είχε τη μπάλα στα πόδια του βρήκε τον τρόπο να σκοράρει, ενώ θα μπορούσε να κάνει και το 2-0 στο 31' όταν ο Τσιμίκας έκανε σέντρα, ο Ερνάντεζ στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα προς την εστία του, αλλά ήταν τυχερός, διότι στο σημείο βρισκόταν ο Νόιερ και κράτησε το 1-0.

Οι Γερμανοί βρήκαν το γκολ στο 34' όταν ο Μίλερ έπιασε σουτ μέσα από την περιοχή, ο Σα απέκρουσε, αλλά η μπάλα πήγε στα πόδια του Λεβαντόφσκι που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1. Στο 39' ο Ολυμπιακός γλίτωσε το δεύτερο γκολ όταν ο Τσιμίκας παρεμπόδισε τον Κοουτίνιο και προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά στο γήπεδο και με διάθεση να ψάξει το δεύτερο γκολ. Στο 46' είχε ευκαιρία με τον Μασούρα, στο 47' με τον Μεριά και στο 49' ήταν η σειρά του Γκιγιέρμε να μη βρει στόχο.

Κι όμως την πρώτη φορά που πάτησε την περιοχή του Ολυμπιακού, στο 62' βρήκε το γκολ όταν η άμυνα των Πειραιωτών δεν απομάκρυνε μετά το κόρνερ του Κοουτίνιο και ο Λεβαντόσφσκι που δεν συγχωρεί από κοντά έκανε το 1-2.

Οι "ερυθρόλευκοι" αν και πατούσαν καλά στο γήπεδο βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά η εικόνα του αγώνα δεν είχε αλλάξει με την ομάδα του Μαρτίνς να έχει την κατοχή της μπάλας. Παρόλα αυτά η Μπάγερν είναι τέτοια κλάση που βρήκε τον τρόπο να βάλει και τρίτο γκολ στο 75' με ένα τρομερό σουτ του Τολισό έξω από την περιοχή.

Οι "ερυθρόλευκοι" δεν πέταξαν "λευκή πετσέτα". Η επιμονή τους δικαίωσε και στο 79' ο Γκιγιέρμε έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντρα στον Αλκάνταρα και κατέληξε στα δίχτυα του Νόιερ για το 2-3. Οι Πειραιώτες μπήκαν στο… κόλπο με το γκολ του Γκιγιέρμε και πάλεψαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Αν και έδειχναν ότι έμειναν από δυνάμεις, δεν το έβαζαν κάτω και συνέχιζαν να ψάχνουν με μανία το τρίτο γκολ. Δεν το βρήκαν και μένουν με την πικρή γεύση της ήττας από μία μεγάλη ομάδα την οποία πίεζαν μέχρι το τέλος.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης
Διαιτητής: Ντάνι Μάκελιε (Ολλανδία)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (69' Λοβέρα), Γκιλιέρμε, Καμαρά (88' Ρατζέλοβιτς), Ποντένσε, Ελ Αραμπί, Μασούρας (78' Γκερέρο)

Μπάγερν (Κόβατς): Νόιερ, Κίμιχ, Ερναντέζ (58' Μπόατενγκ), Μαρτίνεθ (46' Τολισό), Παβάρ, Τιάγκο, Αλάμπα, Μίλερ (86' Πέρισιτς), Κοουτίνιο, Νιαμπρί, Λεβαντόβσκι

23:51 Τέλος αγώνα

90+1' Σουτ του Λοβέρα! Κόντρα και η μπάλα κόρνερ

90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις στο "Καραϊσκάκης"

87' Φοβερή προσπάθεια του Ποντένσε που μπήκε στην περιοχή του Νόιερ, άλλαξε πόδι και σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Γερμανός κίπερ μπλόκαρε

86' Ο Πέρισιτς στη θέση του Μίλερ

79' ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Ο Γκιγιέρμε σούταρε έξω από την περιοχή η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Νόιερ

78' Ο Γκερέρο, τώρα, παίρνει τη θέση του Μασούρα

78' Μπαλιά του Γκνάρμπι στον Μίλερ, έπιασε ο Γερμανός του σουτ και αστόχησε

75' ΓΚΟΛ Η ΜΠΑΓΕΡΝ! Με τρομερό πλασέ έξω από την περιοχή το γκολ. Φοβερό τελείωμα ο Τολισό

73' Κίτρινη στον Σεμέδο για φάουλ

71' Κίτρινη στον Νόιερ για διαμαρτυρίες

69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Περνάει εκτός ο Μπουχαλάκης και τη θέση του παίρνει ο Λοβέρα. Θα παίξει επιθετικά ο Μαρτίνς

68' Μακρινό σουτ του Γκιλιέρμε, προσπάθησε να μπει στη φάση ο Ελ Αραμπί αλλά δεν πρόλαβε

62' ΓΚΟΛ Η ΜΠΑΓΕΡΝ! Μετά από το κόρνερ του Κοουτίνιο επικράτησε σύγχυση στην περιοχή του Ολυμπιακού και η μπάλα έφτασε στον Πολωνό που δεν συγχωρεί και βρίσκει τρόπο για να εκτελέσει

58' Περνάει εκτός ο Ερναντέζ, μέσα ο Μπόατενγκ για να παίξει δίπλα στον Παβάρ στο κέντρο της άμυνας

51' Μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη, δυνατό όμως δεν πήγε προς την εστία

50' Κίτρινη στον Τιάγκο για σκληρό φάουλ στον Καμαρά

49' Καλό χτύπημα από τον Μασούρα, έπιασε άστοχη κεφαλιά ο Γκιλιέρμε

47' Κι άλλη φάση για τον Ολυμπιακό. Γέμισμα από φάουλ στην περιοχή της Μπάγερν, πετάχτηκε ο Μεριά με προβολή, αλλά αστόχησε. Δυναμικό ξεκίνημα των ερυθρόλευκων

46' Μεγάλη στιγμή για τον Ουλμπιακό. Ο Ποντένσε βρήκε το χώρο να κάνει τη σέντρα και σημάδεψε το κεφάλι του Μασούρα. Ο Έλληνας επιθετικός, όμως, αστόχησε

23:01 Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

22:46 Ημίχρονο στην αναμέτρηση

39' Μεγάλη στιγμή για την Μπάγερν. Φάτσα με την εστία ο Κουτίνιο, έτοιμος να εκτελέσει όμως ο Τσιμίκας πρόλαβε να τον παρεμποδίσει

34' ΓΚΟΛ Η ΜΠΑΓΕΡΝ! Ο Μίλερ βρήκε την ευκαιρία να σουτάρει, ο Σα έκανε καταπληκτική απόκρουση αλλά ο Λεβαντόβσκι ακολούθησε και πετάχτηκε στη φάση για να ισοφαρίσει με πλασέ ψηλά στην εστία του Ολυμπιακού

31' Νέα μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό. Πάλι συνεργάστηκαν Μασούρας - Τσιμίκας, έκανε την πάσα στην περιοχή ο δεύτερος, ο Ερναντέζ έκανε το λάθος, όμως ο Νόιερ κατάφερε και μπλόκαρε

27' Προσπάθεια της Μπάγερν να βγει μπροστά, έγινε η μπαλιά στην περιοχή του Ολυμπιακού, όμως ο Σα ήταν έτοιμος και βγήκε να μπλοκάρει την μπάλα

27' Την ίδια στιγμή, η Τότεναμ προηγείται 2-0 του Ερυθρού Αστέρα στο Λονδίνο

23' ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Φοβερή ενέργεια Ποντένσε που αλλάζει παιχνίδι προς τον Μασούρα, εκείνος με τη σειρά του δίνει στον προωθημένο Τσιμίκα και ο αριστερός μπακ των ερυθρόλευκων με σέντρα βρίσκει τον σκόρερ Ελ Αραμπί που με κεφαλιά έγραψε το 1-0

18' Πάσα Καμαρά εκτός περιοχής στον Γκιλιέρμε που έπιασε αμέσως το σουτ το οποίο ήταν εντελώς άστοχο

13' Κλασική κίνηση Κουτίνιο στην περιοχή του Ολυμπιακού, σπάσιμο της μπάλας δηλαδή και σουτ. Μπλόκαρε ο Σα που περίμενε στη σωστή γωνία

11' Σέντρα του Ποντένσε με στόχο τον Ελ Αραμπί, βγήκε ο έμπειρος Νόιερ και μπλόκαρε

6' Σουτ του Κουτίνιο, κόντρα στον Σεμέδο και κόρνερ

4' Ωραία μπήκε στην περιοχή της Μπάγερν ο Ολυμπιακός, ο Μασούρας έκοψε την μπάλα, αλλά η αντίπαλη άμυνα έδιωξε πριν μπει στη φάση ο Ελ Αραμπί

22:00 Σέντρα στην αναμέτρηση

21:55 Οι αρχηγοί Ελαμπντελαουί και Νόιερ ανταλλάζουν λάβαρα και στρίβουν νόμισμα

21:50 Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης!

21:45 Η ατμόσφαιρα ζεσταίνεται στο φαληρικό γήπεδο

21:40 Η είσοδος των παικτών του Ολυμπιακού

21:38 Η είσοδος των παικτών της Μπάγερν

21:36 Γεμίζει σιγά σιγά το γήπεδο

21:34 Ένταση σημειώθηκε και στον σταθμό του ΗΣΑΠ στο 'Γεώργιος Καραϊσκάκης', με φίλους του Ολυμπιακού να επιχειρούν να προσεγγίσουν τους περίπου 300 φίλους της Μπάγερν, αλλά την αστυνομία να τους εμποδίζει, σύμφωνα με την ΕΛ.ΑΣ

21:31 Δυστυχώς, η μέρα δεν άρχισε καλά, αφού προηγήθηκαν τα επεισόδια στην αναμέτρηση των δύο ομάδων στο πλαίσιο του Youth League, που είχε ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό 7 ατόμων, ένα εκ των οποίων 13χρονος παίκτης των τμημάτων υποδομής του Ολυμπιακού

21:30 Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης