Κύπελλο Ελλάδας: Προβάδισμα πρόκρισης για Πανιώνιο, Καλαμάτα και Καβάλα

Καθαρές νίκες που τους δίνουν προβάδισμα για πρόκριση στην 16άδα του Κυπέλλου Ελλάδας πήραν ο Πανιώνιος, η Καλαμάτα και η Καβάλα.

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ουσιαστικά από σήμερα ο Πανιώνιος, καθώς επιβλήθηκε 3-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο Αλκαζάρ, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την 5η φάση της διοργάνωσης. Τα γκολ που χάρισαν τη νίκη στους «κυανέρυθρους» σημείωσαν ο Εμμανουηλίδης στο 57ο (με πέναλτι) και στο 88ο λεπτό και ο Οικονομίδης στο 64ο λεπτό. Μετά την εξέλιξη αυτή, αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα ο αγώνας ρεβάνς των δύο ομάδων, που θα διεξαχθεί στις αρχές Δεκεμβρίου στη Νέα Σμύρνη.

Με το... ενάμιση πόδι στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται η Καλαμάτα, καθώς επιβλήθηκε 3-0 της ΑΕΛ στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 5η φάση της διοργάνωσης. Τα τέρματα που χάρισαν τη νίκη στη «Μαύρη Θύελλα» σημείωσε ο Αλεξόπουλος (39΄, 72΄, 90+4΄), ενώ η ΑΕΛ τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκόλια με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 82ο λεπτό. Ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στη Λάρισα στις αρχές Δεκεμβρίου.

Η Καβάλα πήρε προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, επικρατώντας 2-0 εντός έδρας του ΟΦΗ, αυξάνοντας αισθητά τις πιθανότητές της για πρόκριση. Ο Κουτσούμπας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 6’ από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από… βόλεϊ στην αντίπαλη περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Βασίλης Παπαδόπουλος με σκαστή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 38ο λεπτό.