Η Τότεναμ διέλυσε τον Αστέρα, πρόκριση για Γιουβέντους, Παρί

Εμφατικές νίκες πανηγύρισαν τόσο η Τοτεναμ (4-0 τον Ερυθρό Αστέρα εκτός) όσο και η Ρεάλ Μαδρίτης (6-0 εντός την Γαλατάσαραϊ), ενώ η Αταλάντα έγινε η πρώτη ομάδα που υποχρέωσε σε απώλεια βαθμών στη φετινή διοργάνωση την Μάντσεστερ Σίτι, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 1-1 στο Μιλάνο.

Ύστερα από την Μπάγερν, η Γιουβέντους έγινε η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή της στις 16 καλύτερες ομάδες του Champions League. Η "Γηραιά Κυρία" με το γκολ του Ντούγκλας Κόστα (είχε περάσει αλλαγή στο 69΄) στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε με 2-1 επί της Λοκομοτίβ στη Μόσχα και με 10 βαθμούς στον 4ο όμιλο μετά από 4 ματς, έκλεισε "θέση" για την κλήρωση των νοκ άουτ αγώνων, που θα ακολουθήσει μετά την λήξη των ομίλων τον επόμενο μήνα.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκλεισε κι αυτή θέση για τη φάση των νοκ άουτ αγώνων, μετά την αποψινή νίκη με 1-0 επί της Μπριζ στο Παρίσι. Οι Βέλγοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το γκολ του Ικάρντι στο 76', αλλά ο Κέιλορ Νάβας μπλόκαρε το πέναλτι του Ντιάν.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

1ος όμιλος

Παρί Σεν Ζερμέν - Μπριζ 1-0 (22' Ικάρντι)

Ρεάλ Μαδρίτης - Γαλατάσαραϊ 6-0 (4' 7' 90+3' Ροντρίγκο, 14' πεν. Ράμος, 45' 81' Μπενζεμά)

2ος όμιλος

Μπάγερν Μονάχου - Ολυμπιακός 2-0 (69' Λεβαντόβσκι, 89' Πέρισιτς)

Ερυθρός Αστέρας - Τότεναμ 0-4 (34' Λο Τσέλσο, 57' 61' Σον, 85' Έρικσεν)

3ος όμιλος

Αταλάντα - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (49' Πάσαλιτς / 7' Στέρλινγκ)

Ντίναμο Ζάγκρεμπ - Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-3 (25' Πέτκοβιτς,  83' Ιβάνουσετς, 89' Αντέμι / 13' Πάτρικ, 90+3' Ζούνιορ Μοράες, 90+8 Τετέ)