Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός 85-86: Επιστροφή στις νίκες για τους πράσινους!

Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις του Γιασικεβίτσιους, φτάνοντας στο πολυπόθητο 5-4.

Το σκορ άνοιξε με τον Γκριγκόνις να κάνει το 2-0, και γρήγορα έφτασε το 6-0 με καλές επιθέσεις της Ζαλγκίρις και καλάθια από τον ΛεΝτέι.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν άστοχοι και κάνοντας βιαστικές επιθέσεις, αλλά ο Τόμας με δύο γρήγορα καλάθια έκανε το 6-5.

Ο ΛεΝτέι έκανε πάρτι στη ρακέτα των φιλοξενούμενων και με συνεχόμενα καλάθια έκανε το 10-5, φτάνοντας τους 11 πόντους ήδη στα πρώτα λεπτά.

Ουάιλι και Καλάθης κράτησαν το ματς σε ισορροπία, σε συνδυασμό όμως με κάποια άστοχα σουτ του Φριντέτ το σκορ διαμορφώθηκε σε 16-11 υπέρ της ομάδας του Γιασικεβίτσιους.

Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, ο Καλάθης με δύο εύστοχα τρίποντα αλλά και με μια εκπληκτική ασίστ που οδήγησε σε κάρφωμα του Παπαπέτρου, κατάφερε να βάλει την ομάδα του μπροστά με 16-19, σκορ με το οποίο θα λήξει και το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ένα γκολ-φάουλ έκαστη, με τον Παπαγιάννη να αστοχεί στην βολή αλλά τον Γιανκούνας να ευστοχεί, κάνοντας το 19-21.

Οι πράσινοι βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ, κράτησαν όμως ζωντανή την Ζαλγκίρις κάνοντας απανωτά φάουλ και οδηγώντας την αντίπαλη ομάδα στη γραμμή των βολών για 4(!) φορές, κάνοντας το 26-29.

Ο Φριντέτ κάνει το 26-31 με το πρώτο του καλάθι στον αγώνα, ενώ ο Τόμας με τρίποντο ανεβάζει την διαφορά στους 8 με 26-34.

Η διαφορά γίνεται διψήφια με δίποντο του Καλάθη (28-38), όμως με γρήγορα καλάθια των Ουόκαπ (τρίποντο) και ΛεΝτέι η διαφορά πέφτει στους 5, ενώ το σκορ ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 33-41 με τρίποντο του Καλάθη στη λήξη.

Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ξεκίνησε με καλάθια των Παπαπέτρου και Παπαγιάννη, και με τη διαφορά να ξεφεύγει με δύο σερί τρίποντα του, απίστευτα φορμαρισμένου, Καλάθη στους 16 πόντους υπέρ των πρασίνων (35-51).

Η διαφορά γρήγορα έπεσε στους 10 πόντους υπέρ του Παναθηναϊκού με τρίποντο του Λαντέιλ, βολές του Ουλανόβας και καλάθι του Λεκαβίτσιους (43-53).

Με δύο τρίποντα του Παπαπέτρου σε δύο σερί επιθέσεις, η Ζαλγκίρις έμεινε πάλι πίσω με 15 πόντους (46-61), ενώ με βολές Μπέντιλ και Λεκαβίτσιους, ο οποίος έβαλε και δύο σημαντικά δίποντα στο τέλος, το σκορ περιόδου διαμορφώθηκε στο 53-64.

Στην τελευταία περίοδο, με δύο τρίποντα του Ράις και αντίστοιχα του Λαντέιλ το σκορ έγινε 60-69, ενώ στο 5' πριν το τέλος ο Νικ Καλάθης χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ, το οποίο και δημιούργησε ανασφάλεια στον πάγκο των πρασίνων.

Ο Τόμας απάντησε σε τρίποντο του Λεκαβίτσιους με δικό του εύστοχο σουτ τριών πόντων, διαμορφώνοντας το 65-74.

Με δύο τρίποντα του Λαντέιλ, ο οποίος ήταν ''καυτός'' πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη το σκορ έγινε 71-76, με τη Ζαλγκίρις να πλησιάζει επικίνδυνα.

Με πολύ δύσκολο καλάθι ο Φριντέτ έκανε το 71-78, δίνοντας προβάδισμα ''ασφάλειας'' στον Παναθηναϊκό.

Ένα λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Καλάθης χρεώθηκε με 5ο φάουλ, δίνοντας και τρεις βολές στην Ζαλγκίρις.

Με 36'' δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο, και με το σκορ στο 76-81 ο Γκριγκόνις απειλεί με εύστοχο σουτ τριών πόντων κάνοντας το 79-82.

Ο Παπαπέτρου, ωστόσο, δεν άφησε να χαθεί η νίκη μέσα από τα χέρια τους, ''κλείδωσε'' τη νίκη με κάρφωμα, παρά το ''καρδιοχτύπι'' των πρασίνων όταν ο Μιλάκνις ευστόχησε πίσω από την γραμμή των 6,75μ. για το 84-86, βάζοντας και την έξτρα βολή.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 85-86 μετά από δύο άστοχες βολές του Ράις.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-41, 53-64, 85-86