Μπάγερν-Ολυμπιακός 85-82: Έχασε τη νίκη μέσα απ'τα χέρια του

Ένας καλός Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο δεν έφτασε για να του χαρίσει την νίκη, με την γερμανική ομάδα να τον υποχρεώνει στην έκτη του ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα.

Ο Πρίντεζης με το κλασσικό του πεταχτάρι άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-2, το οποίο με καλάθι του Παπανικολάου μετά από δικό του κλέψιμο έγινε 0-4.

Η Μπάγερν με καλάθια των Ζίπσερ και Λο ισοφάρισε γρήγορα, ενώ προσπέρασε με φάουλ του Πρίντεζη και βολές του Μπαρτέλ.

Ο Ολυμπιακός με πολλά λάθη (5 λάθη για 5 λεπτά αγώνα), άφησε ελεύθερη την γερμανική ομάδα να κάνει ό,τι θέλει και με Τσίπσερ, Λο, Λούτσιτς έφτασε να προηγείται με 7 πόντους (13-6).

Ο Παπανικολάου με το τρίτο του κλέψιμο αλλά και εύστοχη βολή έκανε το 17-9, ενώ ο Μπόλντγουιν με σουτ μέσης απόστασης διαμόρφωσε το 17-11 υποχρεώνοντας την γηπεδούχο σε τάιμ-άουτ.

Οι ερυθρόλευκοι κυνήγησαν το ματς με βολές των Ρούμπιτ και Ρότσεστι, ενώ με εκπληκτική προσπάθεια του Μπόλντγουιν γράφτηκε το 19-16.

Το σκορ πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε σε 23-17 μετά από εύστοχο τρίποντο και έξτρα βολή του Μπαρτέλ, αλλά και μία εύστοχη για τον Μπόλντγουιν, που κέρδισε φάουλ στην εκπνοή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Πολ να σκοράρει σε σουτ τριών πόντων αμέσως μετά από δικό του μπλοκ για το 23-20.

Ο Ρότσεστι απάντησε σε έμμεσο τρίποντο του Μονρό που ακολούθησε, με δικό του εύστοχο σουτ για να διαμορφώσει το 28-25 με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ρυθμό.

Ο Ριντ βρέθηκε παντελώς εκτός ρυθμού, κάνοντας λάθη και δίνοντας βολές στην γερμανική ομάδα, ο Μπόλντγουιν όμως έχοντας βρει ρυθμό έκανε το 31-27.

Με νέο τρίποντο του Ρότσεστι αλλά και διαδοχικά εύστοχα καλάθια Μιλουτίνοφ και Μονρό διαμορφώθηκε το 37-33, ενώ με τρίποντο και εύστοχες βολές του Σπανούλη οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 39-40.

Με δύο σπουδαία καλάθια του Πρίντεζη γράφτηκε το 43-44, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου μισού.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με λάθη και από τις δύο ομάδες, με τον Μπόλντγουιν να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του δεκαλέπτου για το 43-46.

Ο Μιλουτίνοφ παίζοντας εξαιρετική άμυνα αποτρέπει σκοράρισμα από Μονρό, ενώ ο Παπανικολάου ευστοχεί σε τρίποντο και οδηγεί την ομάδα του σε διαφορά 6 πόντων (45-51).

Μετά από εξαιρετική ασίστ του Ρότσεστι, ο Μπόλντγουιν ευστοχεί πίσω από τα 6,75μ. και αμέσως μετά κλέβει και σκοράρει στον αιφνιδιασμό διαμορφώνοντας το 49-57, οδηγώντας τον Ράντονιτς σε τάιμ-άουτ.

Με άστοχα σουτ και από τις δύο ομάδες αλλά εύστοχες βολές, γράφτηκε το 55-63 της τρίτης περιόδου.

Με δίποντο του Πρίντεζη και βολές Ρούμπιτ, ο ερυθρόλευκοι με γρήγορο σερί 4-0 έκανε το 55-67 φτάνοντας σε διψήφια διαφορά, την οποία γρήγορα ''έσβησε'' η Μπάγερν με τρίποντο Λο.

Η γερμανική ομάδα πίεσε ασφυκτικά στην επίθεση, όπου μετά από άστοχο σουτ του Σπανούλη και εύστοχο αντίστοιχα του Μπαρτέλ έφτασε στο 65-69, πλησιάζοντας σε απόσταση 4 πόντων.

Μια εκπληκτική συνεργασία Σπανούλη-Πρίντεζη έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό κάνοντας το 65-71, που όμως γρήγορα έγινε 68-71 με εύστοχο τρίποντο του Μπαρτέλ.

Η Μπάγερν κατάφερε να προσπεράσει 4 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, κάνοντας το 72-71 με σουτ του Μπαρτέλ.

Η γερμανική ομάδα μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Ρότσεστι που έδωσε βολές στο Λο, αλλά και δικό του εύστοχο τρίποντο πήρε προβάδισμα 5 πόντων με 77-72, διαφορά που γρήγορα μείωσε ο Μιλουτίνοφ με γκολ-φάουλ (77-75).

Ωστόσο αυτό δε στάθηκε αρκετό, καθώς η Μπάγερν πάτησε γκάζι στο τελευταίο δίλεπτο και με καλάθια των Μονρό και Μπαρτέλ, αλλά και βολή του Λο γράφτηκε το 85-79, ενώ ο Μπόλντγουιν μείωσε σε 85-82, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82